Edi Rama i fal Ilir Metës 35 milionë eurot e rrugës Tiranë-Elbasan, gropa e krijuar kërkon dhe dhe 22 milionë euro të tjera sipas raportit të vlerësimit

Edi Rama i fal Ilir Metës 35 milionë eurot e rrugës Tiranë-Elbasan, gropa e krijuar kërkon dhe dhe 22 milionë euro të tjera sipas raportit të vlerësimit

Kur “Pamfleti.com” shkruajti disa herë se Edi Rama në prag të zgjedhjeve i dha Ilir Metës 35 milionë euro përmes ministrit të Transporteve të LSI Sokol Devishaj, mediat e tjera nuk e ndoqën lajmin.


Loading...

Fjala ishte për 35 milionë eurot që qeveria e Ramës në prill të vitit të kaluar ia akordoi Ministrisë së Transporteve si shtesë për përfundimin e rrugës Tiranë-Elbasan.

“Pamfleti.com” shkruajti asokohe se këta 35 milionë euro, ministri i LSI Sokol Dervishaj do ti dorëzonte tek Ilir Meta dhe Monika Kryemadhi dhe do të përdoreshin për fushatën e zgjedhjeve të qershorit 2017. Madje Rama ia dha këto para Metës thjeshtë dhe vetëm që LSI të hynte në zgjedhje, teksa Lulzim Basha dhe aleatët e tij të djathtë deklaronin bojkot të zgjedhjeve.

Gjithçka rezultoi e vërtetë. Kështu, rruga Tiranë-Elbasan është kthyer në një gropë të madhe për buxhetin e shtetit duke përsëritur një skenar të ngjashëm me atë të rrugës Durrës-Kukës.

Ndonëse një vit më parë qeveria dha 35.1 milionë dollarë shtesë mbi vlerën e tenderit, prej 1 muaj e gjysmë punimet për ndërtimin e rrugës Tiranë-Elbasan janë ndërprerë plotësisht. Arsyeja është se kanë mbaruar paratë dhe kërkohen fonde të tjera.

Burime nga Ministria e Transporteve konfirmojnë për TCH se punimet janë ndërprerë për shkak të mbarimit të parave dhe se rruga kërkon fonde shtesë. Por sipas tyre shuma e saktë që kërkohet nuk dihet ende pasi duhet të miratohet më parë nga këshilli teknik në autoritetin rrugor. Por sipas një raporti paraprak të kryer nga supervizori në qershor të vitit 2016 rruga mund të kërkojë edhe 22 milionë dollarë të tjera mbi shtesën prej 35.1 milionë dollarë që u dha vjet.

Ndërtimi i rrugës Tiranë-Elbasan filloi në prill të vitit 2011 nga ish qeveria e Sali Berishës. Fillimisht rruga u tenderua me një çmim 290 milionë dollarë dhe ishte parashikuar që të përfundonte në vitin 2014. Por gjatë ndërtimit, projekti rezultoi me probleme dhe kostoja është rritur vazhdimisht duke çuar edhe në arrestimin e ish drejtorit të Autoritetit Rrugor, Dashamir Xhika.

Sipas të dhënave zyrtare deri më tani kostoja totale e Tiranë Elbasan ka arritur në rreth 370 milionë dollarë, por edhe kjo shumë nuk është përfundimtare. Me fondet e tjera shtesë që kërkohen kostoja e rrugës shkon në plot 400 milionë dollarë ose 40 për qind mbi vlerën e tenderuar.

Një skenar i ngjashëm me rrugën Durrës-Kukës, ku kostot kanë dalë jashtë kontrollit. Por me një ndryshim. Rruga Tiranë-Elbasan, e cila duhet të ishte ndërtuar që në vitin 2014, nuk mbaron asnjëherë.

Loading...

Loading...