Editorial/ Aleati i vetëm i Bashës në PPE, njeriu që sulmoi shqiptarët në sy të Ivanovit

Editorial/ Aleati i vetëm i Bashës në PPE, njeriu që sulmoi shqiptarët në sy të Ivanovit

Takimi i Lulzim Bashës me kryeministrin hungarez, Viktor Orban, në Kongresin e Partive Popullore Europiane, ishte epilogu i një turi dhe drejtimi jo të paditur, por të përcaktuar qartë nga kryetari aktual i opozitës në vend.


Loading...

Ai tashmë mund të quhet pa frikë si linjë referimi e qarqeve të njohura politike anti-perëndimore dhe jashtë linjës ku Shqipëria zyrtarisht është lineuar.

Urban përveçse është njëri prej zyrtarëve të BE që ka kërkuar zyrtarisht heqjen e sanksioneve kundër Rusisë, është interlekutori më i fuqishëm ekonomik i Moskës në Kontinent, duke vendosur dhe firmosur gazësjellësat rusë.

Por përveç kësaj që përbën një tregues më global, Hungaria është dhe mbrojtësja më e madhe politike në Europë e Nikolla Gruevskit.

Në kohën që e gjithë Europa politike nuk i është qasur Shkupit apo i është qasur vetëm për ultimatum, Viktor Orban jo vetëm që i ofroi strehë politike Gjeorgje Ivanovit pas refuzimit të qeverisë së Zaev me shqiptarët, por edhe mbajti një fjalim të ashpër kundër “Platformës shqiptare”

Këtë gjë e bëri edhe ministri i Jashtëm hungarez.

Qëndrimin e Hungarisë dhe sulmin e saj ndaj Tiranës e pranoi edhe zyrtari i lartë i Ministrisë së Jashtme, Ferit Hoxha, gjatë një séance në Komisionin e Jashtëm Parlamentar.

Në takimin e sotëm të formatit zyrtar që Basha mbajti me Orban, nuk tha asgjë në lidhje me sulmin e qeverisë së Hungarisë ndaj shqiptarëve të Maqedonisë dhe Tiranës zyrtare.

Në njoftimin për shtyp që Basha ka publikuar në faqen e tij në Facebook nuk thuhet asnjë fjalë për këtë.

Lulzim Basha vërtetë është në opozitë dhe nuk është Tirana zyrtare, por në mënyrë publike kreu i PD-së ka akuzuar Ivanovin për mosdhënien e mandatit për Zaev, duke mbajtur një qëndrim me BE-në.

Nejse është një takim ndoshta brenda parametrave politikë të familjes politike të PPE por Organ nuk njihet si një kampion demokracie dhe as si një përfaqësues i një vendi me interesa apo relacione të afërta me Shqipërinë.

Rastësia e tangenteve filoruse dhe antishqiptare të këtyre qarqeve krijon një disonancë që kërkon të sqarohet ose të ngrihet publikisht.

Nuk ka gjë të keqe që takohet Orban por ai duhet të njihet me qëndrimin shqiptar në lidhje me akuzat e rënda.

Lulzim Basha kishte fatin që si përfaqësues i lartë shqiptar t’ja bënte të ditur aleatit të tij europian që qeveria e tij duhet të ketë kujdes me deklaratat kundër shqiptarëve. Pasi t’ia thoshte këtë le ti fliste pastaj edhe për hashashin dhe shqetësimin e zgjedhjeve në Shqipëri.

Kjo sepse krijohet një ide që po veprohet sipas proverbit “Për inat të vjehrrës shkoj e fle me mullixhiun”.

Pra meqë ka përplasje me krerët e SHBA e BE dhe ambasadorët e tyre, lëvizet fort drejt qendrave jo  aleate. Pra mullixhiu në këtë rast qëllon të jetë më i sertë se ç’duhet.

Por edhe nëse opozita mendon se kjo nuk ka gjë të keqe, pasi aleancat janë vendosur gabim, këtë duhet ta thotë publikisht dhe në mënyrë të hapur, që publiku të informohet.

Shqipëria e ka provuar në historinë e saj që nga Perëndimi ka shkuar edhe në Lindjen e Largët siç ishte rasti i Kinës në vitet ‘60 dhe ka gjetur strehën e përkohshme. Por vetëm një gjë: për të ndenjur në pushtet dhe jo duke aplikuar një politikë strategjike jashtë konjukturave momentale që nuk ndryshon dhe është në favor të shqiptarëve./Pamfleti.com

Loading...

Loading...