Izet Haxhia: Roli i Jaho Musolmanit, besnikut të Klosit, në vrasjen e Azemit. Nano duhej rrëzuar sepse po pengonte …

Izet Haxhia: Roli i Jaho Musolinit, besnikut të Klosit, në vrasjen e Azemit. Nano duhej rrëzuar sepse po pengonte …

Ish trupoja e Sali Berishës Izet Haxhia, tregon se përse u dha urdhëri për vrasjen e Azem Hajdarit si dhe roli i Jaho Mulosmanit, duke dhënë detaje sesi e përpunoi urdhërin Fatos Klosi.


Loading...

Në një intervistë për gazetën Panorama, Haxhia tha se qëllimi kryesor se përse iu “pre koka” Azem Hajdarit ishte për të rrëzuar qeverinë “Nano”  e për t’i hapur rrugë një Kryeministri të klanit Meidani.

Izet Haxhia: “Nano duhej rrëzuar sepse po pengonte trafikun e armëve në drejtim të Kosovës që ishte monopol i ‘grupit të Rognerit’ të mbështetur fuqimisht nga SHIK-u dhe Fatos Klosi. Për të gjetur vrasësit, u përdorën intrigat e Klosit te Haklajt, duke trilluar tek ata se vëllai i tyre ishte vrarë nga Azem Hajdari dhe PD.

Në gjithë këto ndërmjetësime të Klosit e ‘grupit të Rognerit’ me Haklajt janë bërë nga Jaho Mulosmani, njeri i besuar i Klosit, që hynte e dilte në zyrën e kreut të SHIK-ut si në shtëpinë e vetë.

Janë po këta persona që strehuan Mulosmanin në Kosovë dhe kur iu desh Fatos Klosit, ia dorëzuan në këmbim të dërgimit të familjes së tij në Amerikë. Mulosmanit iu premtua se do të dënohej jo më shumë se dhjetë vjet burg, vetëm që të dëshmonte në gjyq kundër meje.

Sa i takon Sali Berishës, ai ka pasur dijeni për këtë skenar të vrasjes së Hajdarit dhe iu paraqit rasti i artë që të eliminonte kundërshtarin kryesor në parti, duke e nxjerrë në pritë natën e 12 shtatorit’’.

Loading...

Loading...