Keqkuptimi për familjen politike dhe biologjike të Lulzim Bashës

Keqkuptimi për familjen politike dhe biologjike të Lulzim Bashës

Gazetari dhe analisti Mero Baze komenton situatën e Kreut të PD, Lulzim Basha pas skandalit që të lobimit rus. Baze those se Basha po jep një mesazh të gabuar se si duhet ta përballoj situatën, ai po përpiqet ta kaloj situatën pa I hyre asgje gjemb në këmbë. Ndryshe nga kultura e familjes së tij politike.


Loading...

Shkruan: Mero Baze

Në kulmin e një skandali ndërkombëtar në qendër të të cilit është financimi I paligjshëm i Partisë Demokratike, përmes dy biznesmenëve rus, që kanë paguar tek lobisti i PD në Uashington, Lulzim Basha po përpiqet të jap mesazhe të gabuara për mënyrën se si duhet ta përballoj këtë situatë.

Ajo që po bën është së pari në kundërshtim me histori të ngjashme në familjen e tij politike.

Lulzim Basha përpiqet ta kaloj skandalin brenda parisë pa i hyrë gjemb në këmb. Ndërkohë në familjen e tij politike, bota ka një shembull të dhimbshëm se si e pagoi CDU gjermane, gjestin e kollosit të saj, kancelarit Helmt Kohl, I cili pranoi financime të padeklarauara për partinë e tij.

Edhe pse Helmut Kohl nuk u vendos kurrë nën akuzë për abuzime personale me ato fonde, ai u ndëshkua rënd nga partia e tij, edhe pse ishte kancelari më historik I Gjermanisë që bëri të mundur ribashkimin dhe rriti emrin e Gjermanisë në botë.

Partia e tij CDU, I hoqi atij titullin “President nderi”  i partisë dhe Merkel mbajti një qëndrim të fort distancues ndaj tij. Ai gati u poshtërua prej partisë së tij me neveri për një gjest, i cili në thelb e kishte ndihmuar atë parti, por në mënyrë jo transparente.

Dhe reperkusionet nuk ndalën aty.  Parlamenti I Gjermanisë i mbajti CDU buxhetin prej 21 milionë euro, për shkak të kësaj mungese transparence dhe më pas po kryetari I parlamentit mori vendim për ta gjobitur CDU me 41,4 milion marka, të cilën ajo e ka ankimuar, por nuk e ka fituar në asnjë shkallë.

Kjo është sjellja e një partie të përgjegjshme ndaj një kryetari të papërgjegshëm, I cili në të vërtet ka shumë mundësi që në vend të rusëve, I ka paguar vet ato pare, por ngaqë janë pare të zeza, nuk ka ditur si ti paguaj dhe I ka paguar në emër të rusëve.

Në vend të këtij gjesti ne kemi një përpjekje të Sali Berishës për tu mbyllur gojën kritikëve brenda PD në këtë rast. Ai u përpoq tu jap sinjal kritikëve të Bashës, se nëse vazhdojnë ti përmendin këtë skandal, janë duke bërë punën e Edi Ramës. Ky është një sinjal që vë në provë pavarësinë e kritikëve të Bashës nga Berisha dhe mbi të gjitha, fuqinë që ka patronati I Berishës mbi Bashën, por akoma më keq që tregon mendësinë e një partie, ku aleancat bazohen mbi mbrojten e një krimi.

Gjesti tjetër I karshillëkut  ka të bëj me familjen e tij biologjike. Si ndodh rëndom në Shqipëri kur një politikan vihet nën akuzë, ai përpiqet të duket I qetë dhe ekspozon anën rozë të jetës së tij, dreka apo darka me familjen, apo njerëz të dashur. Edhe Lulzim Basha kështu bëri dje. Ai mori vjehrrin, vjehrrën, Kunatin dhe gruan, dhe shkuan drekuan në Belsh “të qetë” për inat të armikut.

Ai nuk nguroi vet që ti shpërndante fotot përmes zëdhënses së vet dhe ta quante “fundjave ndryshe me familjen”.

Të gjithë ata që e kritikojnë pse ajo nuk është familja biologjike e tij, por është familja e gruas, duhet të kuptojnë mesazhin e qart të tij. Njeriu zgjedh për familje atë që ndihet mirë dhe atë që I duhet të ekspozoj në raste të tilla. Të gjitha gjërat në jetë Lulzim Basha i ka nga kjo familje dhe jo nga ajo biologjike. Nga kjo shkollimin, punësimin, karrierën dhe menaxhimin  e pushtetit. Të gjitha aferat financiare ai I ka pikërisht me këtë familje. Kjo është familja familja që mori 14 milionë euro për pallatin në Vlorë, kjo është familja që merrej me lejet e ndërtimit apo tenderat kur ishte ministër, kjo është dhe familja që e shoqëroi në SHBA, kur shkonte për të paguar foton me Trump nga llogaria  e rusëve.

Pra gjesti I itj nuk kishte për qëllim t’u hiqte kurjozitetin shqiptarëve që të njihnin vëllain e tij, në vend të Kunatit, babain e tij, në vend të vjerrit, apo nënën e tij, në vend të vjerrës. Ato për Bashën nuk kanë rëndësi. Ai thjesht donte tu tregonte se ata janë të bashkuar në këtë ditë të keqe, dhe janë “të qetë” nga ky skandal. Aq të qetë, sa shumicës së njerëzve ua jepte dorën Xhafa(Vjehrri) në vend të Lulit.

Loading...

Loading...

more recommended stories