Prapaskena e takimit Donald Lu-Basha, ambasadori kërkoi informacion për lobimin me financim rus në SHBA. Diskutim dhe “për proceset e ardhshme politike brenda PD”

Prapaskena e takimit Donald Lu-Basha, ambasadori kërkoi informacion për lobimin me financim rus në SHBA. Diskutim dhe “për proceset e ardhshme politike brenda PD”

Zbardhen detaje nga takimi i sotëm mes ambasadorit amerikan Donald Lu dhe kreut të PD, Lulzim Basha.


Loading...

Nga burime pranë PD mësohet se kreu demokrat Basha dhe ambasadori Donald Lu “folën dhe shkembyen pikëpamje rreth zbatimit të reformës në drejtësi, luftën kundër krimit dhe drogës si dhe proceset e ardhshme politike brenda Partisë Demokratike”.

Takimi Basha-Lu u zhvillua në ambientet e selisë blu dhe zgjati 1 orë. Kjo është pjesa afërsisht zyrtare e këtij takim.

Ky është takimi i parë i kryetarit të PD Basha me ambasadorin Lu, pas publikimit të investigimit të revistës prestigjoze amerikane “Mother Jones”. Kjo media tregoi që PD është financuar nga rusët në mënyrë që Basha të sigurojë takime të niveleve të larta në SHBA, si dhe për destabilizimin e Ballkanit.

Për këtë skandal që u zbulua nga “Mother Jones”, Prokuroria shqiptare ka nisur një hetim dhe ka marrë në pyetje sekretarin e përgjithshëm të PD Arben Ristani.

FBI e organet ligjzbatuese në SHBA kanë nisur hetimin. Por demokratët kanë hedhur poshtë akuzat, ndërsa një ditë më parë Lulzim Basha u shpreh se duhet të pritet hetimi i nisur nga FBI dhe Prokuroria.

Nga ana tjetër takimi mes Bashës dhe Lu vjen dhe pas akuzave dhe sulmeve të paprecedenta që kanë ndërmarrë deputetë të PD kundër ambasadorit Donald Lu. Por dhe përfaqësues të LSI, aleate me PD, përkatësisht nënkryetari Petrit Vasili dhe ish ministri i Drejtësisë Ylli Manjani, kanë sulmuar ambasadorin amerikan.

Kështu, deputeti Gent Strazimiri sulmoi Donald Lu dhe kërkoi nga presidenti amerikan Donald Trump, qesharake në fakt kjo kërkesë, që të sillnin dikë tjetër në vend të ambasadorit aktual. Duke e akuzuar me pak fjalë se nuk po kryen aspak detyrën e tij.

Njëherësh po dje ka dalë deputeti tjetër i PD Myslim Murrizi i cili ka akuzuar me fjalor banal ambasadorin Donald Lu për deklaratën e tij të dhënë kohë më parë se “peshqit e mëdhenj” do të bien në janar në rrjetën e drejtësisë së re.

Por përtej këtyre përplasjeve dhe sulmeve të opozitës ndaj ambasadorit amerikan, tentativa për të ndarë qëndrimin e tij me atë të qeverisë amerikane, takimi Basha-Lu ka diçka tjetër në vetvete.

Dyshues është fakti se si pikë e tretë e bisedimeve në takimin një orësh mes tyre, evidentohet diskutimi dhe shkëmbimi i pikëpamjeve “për proceset e ardhshme politike brenda PD”.

Nuk besojmë se ambasadori amerikan, përfaqësues i vendit më demokratik në botë, do t’i lejojë vetes luksin që të diskutojë për të ardhmen e një partie politike në Shqipëri. Do ishte luks dhe diskutimi për përplasjet brenda kësaj partie apo mbledhjen e Kuvendit Kombëtar të PD për analizën e humbjes më 25 qershor 2017.

Nuk besojmë që ambasadori i SHBA të negociojë mes grupeve në PD për bashkimin e kësaj partie, apo për afrimin ose largimin e figurave në PD.

Ajo që mund të “hajë” diskutim në këtë mes është fakti që mund të jetë diskutuar skandali i lobimit të Bashës me para ruse të financuara nga ish agjeti i KGB. Ky ështe dhe interesi i SHBA dhe i përfaqësuesit të qeverisë amerikane në Shqipëri, Ambasadorit Donald Lu.

Përzierja e rusëve në Ballkan, tentativa për të destabilizuar rajonin dhe kjo e bërë përmes një lobimi në Uashington, është shumë shqetësuese për SHBA.

Në këtë pikë, Donald Lu mund të ketë kërkuar informacion konfidencial tek Basha. Ndërkohë që diskutimi mbi lobimin me para ruse i Bashës në SHBA është paraqitur si “diskutim për proceset e ardhshme politike brenda PD”.

Burime nga takimi bëjnë me dije se temë e diskutimit ka qënë pikërisht hetimi në SHBA nga FBI dhe organet ligjzbatuese të këtij vendi i lobimit me para ruse të Bashës në Uashington, me qëllimin e ardhjes në pushtet.

Burime të rezervuara nga takimi bëjnë me dije se Donald Lu ka kërkuar një version zyrtar të Bashës larg të bërit politikë për këtë skandal, si dhe mosrakordimin e shifrave.

Njëherësh ka kërkuar arësyen pse është bërë pagesa që e kanë origjinën nga kompani që vijnë nga zonat e pastrimit të parave dhe për më tepër nga ish agjentët rusë të KGB.

Gjithsesi nuk ka informacion nëse Basha ka kërkuar ndihmë nga Donald Lu për ta lehtësuar nga akuzat, pasi FBI dhe drejtësia amerikane nuk është ajo shqiptare që pranon ndërhyrje. Por nuk ka as informacion nëse ambasadori amerikan në kuadrin e diskutimit “për proceset e ardhshme politike brenda PD”, të ketë kërkuar nga Basha të hapë krahun e të dorëhieqet, pasi vendi është praktikisht pa opozitë./Pamfleti.com

Loading...

Loading...