Si po i riciklon Armando Duka “mbetjet” e Partisë Demokratike dhe pazari me Edi Ramën për kullën te Arena Kombëtare

Si po i riciklon Armando Duka "mbetjet" e Partisë Demokratike dhe pazari me Edi Ramën për kullën te Arena Kombëtare

Armando Duka për të vegjetuar në krye të Federatës Shqiptare të Futbollit jo vetëm është i gatshëm të bëjë “zarin” por e ndërron sipas rastit “gjininë” politike.


Loading...

Ky ‘transversit’ politik kalon shumë lehtë nga njëri krah në tjetrin, thjeshtë dhe vetëm për të qënë në krye të FSHF dhe për të “sakrifikuar” për futbollin shqiptar. Pasi shpëtoi nga “gozhda” e ish ministrit të Kulturës dhe Sportit Bujar Leskaj në qeverinë “Berisha”, që ishte gati t’ia “ngulte” në mur, Armando Duka u hodh në prehrin e socialistëve. Që nuk ia kursyen “përkëdhelitë”, duke mbajtur që kur ishin në opozitë në pëllëmbë të dorës dhe duke i krijuar aksesin e nevojshëm për zgjedhjet e radhës në krye të FSHF.

Ndërsa vëllain “Dukën” e madh të krimit Agron siç e kishte etiketuar Sali Berisha e bënë Ministër Bujqësie, që kishte nën hyqëm dhe vezët, vezët e biznesit të tij.

Dhe sipas rastit, Duka kalon sa në njërin krah në tjetrin. E pandryshuar ka mbetur qasja ndaj Sali Berishës.

Megjithëse ish kryeministri Berisha nuk ka asnjë lidhje me futbollin, nuk di sa minuta zgjat loja, me sa futbollistë luhet në fushë, kur jepet penalltia, ai gjithnjë ka bërë “gol” në portën e FSHF, pa pasur asnjë lidhje me të.

Një ndër kamikazët e tij, ish badigardi dhe ish zv.drejtori i Policisë së Shtetit Agron Kuliçaj, i njohur deri në SHBA e DASH për bëmat e tij nga kabllogramet e ish ambasadorit Uidhërs, ka qënë pjesë e “qeverisë” së futbollit. Pra aty ku nuk mendohej, Berisha ka futur duart dhe tek futbolli.

Këtë se themi për të birin Shkelzen që mori gjithë terrenet sportive të Partizanit. Përmes dhëndërrit të tij Jamarbër Malltezit, burrit të Argitës për ata që nuk e njohin.

Kështu, FSHF gjithnjë e më shumë po i largohet misionit dhe objektivave të saj për të menaxhuar futbollin në vend. Por dhe për të futur si duhet futbollin në rrugën e progresit dhe rritjes së cilësisë, përmes investimeve. Duke u kthyer më shumë në një organizatë politike dhe qokash të kapur peng nga grupet e interesit të Armando Dukës, Sali Berishës dhe aleatëve të PD.

Pra futbolli është në kushte të forta ndërvarjeje nga politika, por dhe e marrë peng prej saj. Për të përmendur faktin se dhjetë vjet më parë Armand Duka kishte një përplasje të hapur me ish-kryeministrin Sali Berisha. I cili vuan nga sindromi për ti pasur të gjitha vetë. Që nga qeveria, presidenca, SHISH, Prokuroria, Gjykata, shoqatën e noterëve, avokatëve, shoqata e gjuetarëve dhe mes tyre dhe FSHF. Pavarësisht se ka zero lidhje me futbollin siç e nënvizuam.

Shqipëria ishte shumë pranë përjashtimit si anëtare e UEFA-s e FIFA-s, pikërisht për shkak të ndërhyrjes së qeverisë në punët e saj. Ndërsa sot Duka ka ndryshuar “gjini”, me Berishën janë në të njëjtin bastion politik. Aq sa njerëz të besuar të Berishës sponsorizohen dhe paguhen nga FSHF në formën e këshilltarëve, anëtarëve të komitetit apo pjesëtarë klubesh. E përmendëm më sipër rastin e Kuliçajt.

“Pamfleti.com” bën me dije disa fakte të rëndësishme që kanë të bëjnë me qasjen në kohë të Dukës karshi njerëzve që i kanë shërbyer Berishës me devotshmëri si ushtarë të tij.

Sot “mbetjet” e PD po riciklohen nga Duka në sektorë të ndryshëm të futbollit.

E nisi me Agron Kuliçajn, i cili në mandatin e kaluar të Dukës kishte një rol “part-time” në një nga komisionet e rëndësishme të FSHF-së. Pra, krahu i djathtë i Saliut dhe një nga njerëzit më të përfolur për trafiqe që nga droga e deri tek nafta virgin u fut në një komision të federatës, thjeshtë e vetëm për të qënë aty si përfaqësues i Berishës. I cili kishte zëvendësuar në këto komisione ish deputetin dhe ish prefektin e qarkut të Lezhës Pal Dajçi. Por dhe si menaxhues sporti në qarkun e Lezhës, dukshëm i lidhur me futbollin e  Dukës.

Pas tij erdhi radha e Ekrem Spahisë, ish kreut të Partisë Lëvizja e Legalitetit. Njeriu që kishte marrë pjesë në grushtit e dështuar të shtetit me 1998 pas vrasjes së deputetit Azem Hajdari. Spahija ka qënë i pari nga e djathta që deklaroi në RTVSH të vënë në siglën e TV Shijakut se institucionet janë marrë nga demokratët dhe shteti i Nanos ka rënë.

Ish kreu i Legalitetit, një besnik i Berishës, e nisi si drejtor klubi te Kukësi, por në fërkim të vazhdueshëm me Safet Gjicin, të atashuar tek e majta tashmë prej shumë vitesh, ishte shefi i klubit të Kukësit. I involvuar dhe tek FSHF dhe një votues i denjë i Dukës dhe në garën e fundit për kreun e FSHF.

Rasti më i fundit është përfshirja me votat e Dukës dhe mbështetësve të tij e Enkelejd Alibeajt pjesë e kupolës së PD si anëtar i Komitetit Ekzekutiv të FSHF-së.

Pra njerëzit e Berishës po riciklohen në futboll nga Armand Duka. E ardhmja e futbollit me këta njerëz është në rrezik serioz, pasi tashmë është bërë një aleancë e panatyrshme e “qeverisë” së futbollit me ish kryeministrin Sali Berisha.

Dhe ku ka dorë Berisha, gjithçka mban erë, shtuar këtu dhe “Dukën” e krimit siç e cilësonte vetë Berisha. Kur ia donte puna të sulmonte Agron Dukën asokohe socialist dhe kunatin e tij Lefter Kokën dhe ai socialist. Tashmë i ka në koalicion, bashkë me vezët e prishura të Dukëve në politikë dhe futboll.

Kështu Armando e mban mirë me Saliun dhe të tijtë dhe nga ana tjetër ka bërë pazar me Ramën për kullën te Arena Kombëtare, pazar i cili e rrëzoi Bashkim Finon me pabesinë që e karakterizon Kryeministrin e sotëm.

Kuptohet e ardhmja e futbollit me këta njerëz, prej të cilëve duhet të shpëtojë sa më parë sporti më i ndjekur në Shqipëri./Pamfleti.com

 

Pamje nga stadiumi ri ose arena kombëtare që nuk ka asgjë më tepër veçse një kullë ku janë farkëtuar interesat ekonomike të politikës:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Loading...

Loading...

more recommended stories